Posilování pro box II

V předchozím příspěvku o posilování v boxu jsem psal o tom že posilování boxerům neuškodí a naznačil jsem směr jakým by se měl silový trénink zaměřovat z hlediska vyberu cvičeni. 

Hlavním účelem bylo přenést pozornost od nefunkčního používáni strojů k pohybům při kterých sportovec zlepšuje nejen svoji sílu, ale také koordinaci, rovnováhu, přesnost a další z obecných pohybových schopnosti. Taková cvičeni jsou zaměřena na souhru svalových skupin a jsou nejčastěji  multialtikularní ( pohyb více kloubu najednou). Uvedl jsem příklady  mrtveho tahu , drepu s osou a tlaku nad hlavu. Skvělými prostředky rozvoji sily a mohou byt také tlaky ci tahy saní, šplh na laně, stroj na rukou nebo vyskoky do výšky. Metod a druhu cvičeni je nesčetné množství a jejich užití závisí na záměru  který chceme dosáhnout. 

Je třeba si uvědomit ze cviky na zvyšování  sily jsou energeticky a neuralne velmi náročné. Zejména pak u zkušenějších cvicencu kteří jiz přemisťuji  větší hmotnosti. (Hranici zde muže byt vlastní hmotnosti těla až jeden a půl vlastní hmotnosti těla například když  70 kg muž vytlačí nad hlavu 70 kg nebo cvici dřepy  se 100 kg) Toto zatížení je z hlediska boxu již poměrně vysoké a je nutné pristupovat ke cvičeni zodpovědne a s rozmyslem.

Bez vhodneho plánování(periodizace) je nebezpečí ze trenink sily kompromituje specifický výkon v daném sportovním odvětví. Je třeba si uvědomit ze pokud trénuji sílu k tomu abych se stal lepší v jiném  sportu tak musím pečlivě zvažovat míru zatížení v kondiční tréninku tak aby mi zbyly sily na specifický trenink v mem odvětví. To znamená postupovat pomalu a v malých dávkách. Evidovat průběh tréninku a vhodně dávkovat intenzitu. 

Jinymi slovy posilování pro sport neni o dosahování osobních rekordu  v posilovne ale spise o trpělivém zlepšování práce CNS , flexibility a snaha vytvořit silové předpoklady pro prevenci zraněni. 

Sportovec dokáže v tréninku podat 100% jednou ci  v nejlepších případech dvakrát v týdnu. Pro rozvoj ve sportu je lepsi schovat si tento jeden nebo dva dny pro nás sport a ne se zničit v posilovně.  Zvyšování sily je pomalý proces a vyžaduje trpělivost . Nenechte si svou nerozvaznosti kazit boxerskou kariéru. 

Silový trénink je třeba vhodně naplánovat a specifikovat rovněž  k fázi přípravy  ve které se boxer nachází. 

Jsou období, ve kterých se můžeme věnovat rozvoji sily prostřednictvím cviků které jsem zmínil, ale budou období pro která je třeba zvolit jiné. Stejně tak je třeba si klást otázku kolik sily vlastně pro box potřebuji a do jaké  míry mám využívat jednotlivé  metody tréninku sily(maximálních úsilí , plyometrie, kruhový trenink a pod.) a rovněž  jaké  typy sily mám upřednostnit(např.absolutní sila, rychla sila, vytrvalostní sila ) To vše se řadí do procesu periodizace, která  je důležitým prvkem kondiční přípravy. O tom však někdy příště. 

Ciao Lukáš