Co je to fitness?

Nedavno se mne jedna z členek  tréninkové  skupiny zeptala na co se vlastně hlavně specializuji vedle našich tréninku. Odpověděl jsem jedním slovem:  fitness.  Podlehl jsem údivu když  se mi dostalo pochopeni ve formě : Aha takže tedy trénujes v posilovně na strojích a zvedas cinky pro hezké tělo. 

Po mnoha letech v zahraničí jsem zapomněl jak je chápán pojem fitness tady u nás a musím říct ze jsem se pobavil. Tento anglický  výraz ve skutečnosti nemá valnou definici.

Například populární fitness  systém Crossfit chápe  fitness jako úroveň  rozvoje určitých pohybových schopnosti.( rychlost, sila, flexibilita , rovnováha ,obratnost , přesnost , vytrvalost atd. ).  V tréninku se příznivci tohoto systému snaží podle možnosti všestranné rozvíjet ve všech pohybových schopnostech . 

Tento zpusob je v souladu s tzv. všeobecnou přípravou sportovců ke které by podle odborníku mělo dojit před zahájením vysoce specifického tréninku  ve vybraném sportu. Taková příprava vytvoří předpoklady pro bezpečně provádění jakéhokoliv sportu. Později samozřejmě sportovci upraví čas který tráví rozvíjením jednotlivych schopnosti podle potřeb daného sportu a více se specializují. 

Tento koncept je velmi dobre znám již desítky let a úspěšně používán ve světe profesionálního sportu.  Pri studiu  Crossfit metodologie mne jejich výčet schopnosti  ve vzpomínkách vrátil na fakultu kde jsme je pravidelně recitovali z "bible" Výkon a trenink ve sportu(Josef Dovalil) 

Clovek který cvičí pro zdraví a krásu má dle mého názoru podobné potřeby jako mladý sportovec: chce byt zdravý a bez bolesti, chce zvládnout denní úkony bez problému , chce vypadat dobře a chce byt připraven. Jestliže cvičenec  bude hledat takové systémy a druhy cvičeni které rozvíjejí většinu jmenovaných schopnosti , tak nejen že získá nesčetné množství variant k tréninku ale také všestrannost a sebevědomí ze zvládnutí novych dovedností.

Ano pokud chce jen zhubnout par kilogramů tak je samozrejme možné se limitovat ve vyberu cvičeni ale lze těžko hovořit o tréninku pro zdraví krásu a dlouhověkost. Nehledě na to ze výsledky jsou často  jen přechodné. Ztráta motivace přijde rychle a tak i získaná hmotnost se vrací zpět tam kde byla. 

Co je tedy fitness? Chápu fitness jako stav připravenosti. A nezáleži na tom jestli trénujeme pro to abychom dosáhli na stupně vytězů nebo proto abychom byli ve staří schopeni si dojit sami do samoobsluhy.  Každý ma svoji úroveň připravenosti na kterou muže dosáhnout.

Nikdy nevíme co na nás život nachysta a pokud už se jsem se rozhodl hýbat, tak proč se omezit jen na běhání  nebo posilovaci stroje. Je přeci možné se zdokonalovat tolika dalšími dovednostmi a přitom se ještě bavit a zlepšovat  kvalitu života.